SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee op Schiphol verhoort momenteel negen mensen die dinsdag op een bizarre manier hebben geprobeerd een koe te laten bevallen.
De negen betrokkenen, beladingspersoneel in dienst van vliegtuigmaatschappij Qatar Airways, zagen de pootjes van een ongeboren kalf uit de koe steken. Ze besloten het dier met de bevalling te ’helpen’ door het kalf met een heftruck uit de moeder te trekken. Bij deze actie overleed het kalf. Een door de marechaussee inderhaast opgeroepen dierenarts kon nog wel het leven van de koe redden. Op het dode kalfje wordt sectie verricht.
De koe stond dinsdag op een pallet te wachten tot het dier ingeladen kon worden in een vliegtuig. Ze maakte deel uit van een transport van drachtige dieren. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) is ingeschakeld en stelt een onderzoek in naar het incident. De marechaussee helpt hierbij. In een persbericht sprak de marechaussee van ’ondeskundig handelen’ van de negen betrokkenen.
Op de vraag waarom het personeel van Qatar Airways bij het zien van de uit de koe stekende pootjes niet meteen een dierenarts heeft ingeschakeld, maar zelf aan de gang ging met een heftruck, wil een woordvoerder van de NVWA niet antwoorden. ,,Dat moet allemaal nog worden onderzocht.’’
Een andere vraag waarop het onderzoek zich richt, is hoelang de koe al drachtig was. ,,Is dat meer dan 250 dagen, dan mag zo’n dier niet worden vervoerd in een vliegtuig’’, aldus de zegsvrouw. ,,Maar het kan natuurlijk zijn dat er sprake is geweest van een vroegtijdige geboorte. Onderzoek moet dat uitwijzen.’’
Ook zoekt de NVWA uit welke partij verantwoordelijk is voor het incident: de vervoerder, de tussenagent, de personeelsleden of de eigenaar van de hal.
