Huis ter Kleef
Sportmonument in Huis ter Kleef in Haarlem
Gepubliceerd op 27 januari 12, 19:54 Laatst bijgewerkt op 27 januari 12, 20:09HAARLEM - Het Huis ter Kleef aan de Kleverlaan wordt ingrijpend gerestaureerd. Het ernstig aangetaste rijksmonument krijgt daarna zijn oorspronkelijke bestemming als 's werelds oudste real-tennisbaan terug. Naar verwachting wordt Ter Kleef eind 2013, begin 2014 in gebruik genomen.
In 1560 werd het markante gebouw aan de Kleverlaan door Hendrik van Brederode, een bondgenoot van Willem van Oranje, neergezet als ’kaatsbaan’ naast een veel groter buitenverblijf. Tijdens het Beleg van Haarlem verwoestten de Spanjaarden alles behalve de sportzaal, die als gevangenis werd benut. Na hun aftocht werd het opnieuw gebruikt voor real tennis, een sterk op kaatsen lijkende, vroege indoorvorm van het huidige tennis.
,,De club gaat het Huis ter Kleef na restauratie over een jaar of twee bespelen’’, zegt voorzitter Patrick Reuser. ,,Onze Stichting Huis ter Kleef brengt voor 1 maart 2013 de benodigde gelden bijeen en draagt zorg voor de restauratie. De eerste bijdragen, praktisch goed voor de aankoop, zijn gegarandeerd, onder meer door een bijdrage van 250.000 euro van Cees van der Horst van Aannemersmaatschappij Holleman uit Santpoort, die de restauratie gaat uitvoeren. Ook de architect, IJske Braaksma, komt van hier.’’
De fondsenwerving start komende maand.
