Vreemd bloed ***
Gepubliceerd op 02 september 10, 00:21 Laatst bijgewerkt op 18 november 10, 16:36
Regie: Johan Timmers
Met: Wim Opbrouck, Jelle de Jong, Gijs Naber
Direct na de geboorte van baby Jere, op kerstavond 1960, komt de placenta achter hem aan gefloept. Vader Jere sr., slager van professie, grist de nageboorte van het kraambed: ’’verser bestaat niet’’. Even later geniet de ganse familie van gebraden moederkoek.
Door de ogen van de voor dit rauwe milieu veel te gevoelige Kind zien we hoe de slagersfamilie in een periode van twintig jaar afkoerst op een grimmige confrontatie. Die spitst zich toe op de - tegen alle regels in - nog zelf slachtende vader en de oudste zoon die een ’modelslagerij’ opent waar hij nieuwigheden als paté en kant-en-klaar-maaltijden verkoopt.
’Vreemd bloed’ is geschreven door Maria Goos, die zich in producties als ’Oud geld’, ’Pleidooi’ en ’Familie’ manifesteerde als een scherpe chroniceur van hogere milieus, waar mensen zich tegen het leven wapenen met woorden.
In de wereld van Kind speelt taal een ondergeschikte rol: de mensen hier worden gedreven door wellust, gulzigheid, naijver, toorn en nog een hele zwik andere zonden. Het zwartgallige absurdisme waarmee Goos en de uit de theaterwereld afkomstige regisseur Johan Timmers dit slagersmilieu neerzetten doet sterk denken aan de films van Alex van Warmerdam, maar dan zonder diens bevrijdende gevoel voor ironische humor.
Fritz de Jong
